Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky

Plíce jsou párový orgán uložený v dutině hrudní. Levá plíce je složena ze dvou laloků a pravá ze tří. Každý lalok se dále dělí na tzv. segmenty. Plíce nám umožňují výměnu plynů mezi krví a vzduchem. Zdravé plíce mají narůžovělou barvu, u lidí žijících ve městech mírně našedlou a u kuřáků černou. Právě kuřáci jsou nejčastějšími oběťmi rakoviny plic (až 70 procent všech případů).

Pllíce jsou orgán, který je nejčastěji postihovaný sekundárními ložisky (metastázemi) nádorů z jiných orgánů. Místy, kam samotný nádor plic nejvíce metastazuje, jsou játra, kosti, mozek, ledviny a nadledvinky. Nejčastějším typem rakoviny plic je tzv. bronchogenní karcinom. Velkým nebezpečím tohoto nádoru je fakt, že dlouhou dobu roste skrytě, aniž by se jakkoli projevoval. Jakmile se na rakovinu přijde, bývá mnohdy minimální naděje na úspěšné vyléčení. Tři čtvrtiny z detekovaných nádorů plic se nacházejí v pozdějších stádiích a u zhruba 50 až 60 procent pacientů není operativní zákrok již nejvhodnějším řešením.

Lékaři rozdělují karcinom plic na malobuněčný a nemalobuněčný. Toto rozdělení je zásadní při výběru správné léčby. Nemalobuněčný karcinom bývá lépe operabilní. Malobuněčný karcinom je charakterizován rychlejším růstem a častěji se u něj preferuje léčba chemoterapií a radioterapií.

Rizikové faktory rakoviny plic

Nejčastějším rizikovým faktorem při vzniku rakoviny plic je kouření, případně život v zakouřeném prostředí. Obecně se uvádí, že po vykouření 200 000. cigarety, riziko rakoviny plic vzrůstá padesátkrát, nehledě na to, že kuřáci jsou častěji ohroženi dalšími chorobami než nekuřáci.

Pokud žijete ve společné domácnosti s kuřákem, který vykouří dvě krabičky cigaret denně, je to to samé, jako byste vykouřili sami zhruba deset cigaret.

Dalšími rizikovými faktory je špatná rodinná anamnéza, znečištěné prostředí, ionizující záření, nezdravá strava a předchozí prodělaná zánětlivá a fibrotická onemocnění.

Příznaky karcinomu plic

 • Kašel
 • Vykašlávání krve (hemoptýza)
 • Vykašlávání hlenu (vzhled malinové želé)
 • Chrapot
 • Dušnost
 • Nechutenství
 • Úbytek na váze
 • Bolesti vhrudi

Možnosti léčby

Operace

Nejúčinnější a nejradikálnější léčbou je operativní zákrok, kdy se odebere různě velká postižená tkáň. Pokud je však nádor prorostlý i dále do okolí, je operace příliš riziková či by už neměla pro pacienta smysl a spíše by ho zbytečně vyčerpala.

Radioterapie

Další často užívanou metodou je radioterapie, kdy je nádor vystaven ionizujícímu záření za předpokladu, že nádorové buňky jsou na záření citlivější než okolní zdravé buňky. Radioterapie může být zevní (teleterapie) nebo vnitřní (brachyterapie). Při vnitřní radioterapii je zdroj záření zaveden přímo do hrudníku, a dochází tak přesnějšímu zaměření nádorových buněk.

Chemoterapie

Podáním chemoterapeutických látek se předpokládá zasažení zbylých menších ložisek či jednotlivých buněk, které nemohly být operací či radioterapií odstraněny. Rovněž cytostatika ničí i další případné začínající metastáze.

Biologická léčba

Moderní metodou je užívání biologických preparátů. Biologická léčba tolik nepoškozuje ostatní zdravé buňky, jako například radioterapie a chemoterapie, a také sebou nenese tolik vedlejších účinků. Na druhou stranu účinky biologické léčby nejsou tak detailně prozkoumány jako u chemoterapie a navíc je to léčba velice nákladná, a tudíž i špatně dostupná.

Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky patří do témat
 • zamysleni Aja 09.03.2016 22:43:19

  V patek se nam obratil svet mamka ma metastazy,,pokrocile stadium rakovina plic..trpime cele rodina..nikomu nepreji ten pocit .....
  Necahpu proc v Ceske REpublice jeste nezakazali koureni v restauracich,tolik let to projednavaji.Na co cekat !!Zacnete myslet na vase zdravi dnes,ne zitra,ne za rok.........numuzu se dockat dne kdy v Cesku jim to konecne dojde.Ohrozovat zdravi ostatnich.Stat se bavi nespecha kazdy dalsi clovek co zemre .jeho duchod pujde do statni kapsy..na co spechat ze.Ale zvitezit ma lidsky rozum ne hloupost.Kdo spi nech se probudi..varuji vas je to pak jak nocni mura ten pocit ze bude konec ..

  • Bolest Naty 07.08.2016 08:18:22

   Dobrý den,
   na začátku července jsem se dozvěděla diagnózu svého otce(54let) malobuněčný karcinom pravé plíce s přítomnými i vzdálenými metastázemi, játry, lymfatických štěrbin, kostních struktur atd. Byl to pro celou rodinu šok a bolest, bohužel nějakou dobu to před námi táta tajil. Abych ventilovala svou bolest, začala jsem popisovat průbeh nemoci a každodenní boj...
   www.spiderma.mysteria.cz

 • nesvádět vše na kouření František 25.04.2012 17:48:31

  Třetina lidí,kteří onemocní rakovinou plic nikdy nekouřila. Je jednoduché vše svést na kouření,ale kdo vystupuje proti škodlivinám v pracovním prostředí,Když se hygienické normy upraví,je to většinou v neprospěch zaměstnanců,nápravná opatření jsou příliš drahá a snížila by zisky majitelů.

 • lepší je nekouřit helena 19.09.2010 19:03:29

  Dobrý večer. Minulý týden zemřela na rakovinu plic družka mého otce. Samozřejmě kouřila, a shora popisované příznaky měla. Rok poté co jí nemoc diagnostikovali, zemřela. Prodělala chemo, ale po půl roce po jeho dokončení, ji smrt dostihla. Den po 52. narozeninách, den před jejím svátkem. Můj otec je z toho teď na práškách- doslova (sám kdysi kouřil 40 peter dennně). Já jsem taky kouřila, před asi dvěma roky jsem si naštěstí dala pět a pět dohromady a zjistila jsem, že: kvuli cigárám smrdím jak barová ..., nenašetřím na dovolenou, na hezký oblečení, měla jsem kašel, při sportu jsem měla čím dál větší problémy s dechem, tak jsem s tím sekla. Vždyť díky mému zlozvyku se měl "super dobře jen pan Philips Morris". Je to normální, abych já financovala a umřela kvůli blahobytu někoho, kdo by si zasloužil uplně jiné zacházení?? Tak, díky těmto mínusům a žádnému plusu jsem s tím sekla. Dobře, občas se taky neudržím a u piva si jednu dopřeju, ale druhý den si pěkně vynadám a mám špatný svědomí. Ale už vím, co je pro mě priorita: ZDRAVÍ

 • Já už přestala Liba 17.09.2010 14:40:34

  S kouřením jsem sekla před třemi roky! Okalmžitě z hodiny na hodinu jsem ze 40 cigaret denně nevykouřila už ani jedinou. Absťáky byli strašný odneslo to celé mé okolí. Vztek rozladěnost a neustálý hlad. Dýchání se mi zlepšilo o 80 % a přibrala jsem 40kg. Loni jsem byla na bandáži žaludku, ale hubnutí se jaksi nekoná. Zhodila jsem 20 kg a už mám zase 6kg nahoře. No. co dodat? Rakovina plyc mi možná nehrozí, ale srdeční a cévní kolaps určitě. Nemluvě o bolestech zad a nohou, kloubů vůbec a každodením zvracení. Jedna z mnoha výhod nekouření je, že si za ušetřené peníze můžu kupovat léky na hubnutí a dietu, která není zrovna levná, abych neexla na obezitu.

 • přestat kouřit Beáta 17.09.2010 12:47:40

  Kdyby tak všichni kuřáci po přečtení tohoto článku přestali kouřit! Fuj, takový svinstvo ta nemoc. A ještě strašnější musí být, když to postihne nekuřáka. Já kouřím a začínám vážně přemýšlet, že s tím seknu!


Adresář

Rakovina plic ptejte se v poradně

Diskuze na téma Rakovina plic

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Nadšení, s jakým jsou zde pokrmy připravovány, poznáte po prvním soustu. Sůl & Řepa ve Strakonicích, to je česká kuchyně v moderním podání, ovšem s pořádnou dávkou nápaditosti. Zauzený pstruh, kari tvaroh a nakládané houby shitake, vše servírováno na říčním kameni. Hovězí jazyk tažený 30 hodin, ale třeba i úžasný crumble s čokoládovou pěnou, lesním ovocem a cukrovými lístky růže. Neodoláte!

 • BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  Mám velkou radost, že se s Vámi mohu podělit o svůj první recept. Linecké cukroví bylo od malička moje asi nejoblíbenější vánoční cukroví. Tedy hned po vanilkových rohlíčcích. Jenže, když jsem před lety onemocněla a musela odstranit nejen lepek, ale též cukr a v podstatě všechny obiloviny musela jsem si pečení odpustit.Zdravě.cz na Facebooku